ارز ترجیحی یکی از عوامل اصلی قاچاق معکوس در کشور

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز : ارز ترجیحی یکی از عوامل اصلی قاچاق معکوس در کشور

?رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه ارز ترجیحی در کشور به عنوان یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری قاچاق معکوس در کشور تلقی می‌شود، گفت: با سیاست جدیدی که درباره ارز ترجیحی پیش‌بینی و ابلاغ شده است، شاهد کاهش میزان قاچاق خروجی از کشور خواهیم بود.

?به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران به نقل از ایرنا، علی مویدی خرم آبادی با حضور در گفت و گوی تلویزیونی با بیان اینکه ارز ترجیحی در کشور ما یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری قاچاق معکوس در کشور است، افزود: ارائه ارز ترجیحی به واردات مواد اولیه کالاهای اساسی در واقع باعث شد که قیمت عرضه کالاهای اساسی در کشور ما به پایین‌ترین رقم برسد و به لحاظ شرایطی که در کشورهای همجوار وجود دارد، متأسفانه این تفاوت قیمت کالاهای اساسی در داخل و خارج از کشور زمینه را فراهم آورده بود تا بخشی از کالاهای اساسی به کشورهای همجوار قاچاق شود.

?وی اضافه کرد: تا قبل از سال ۹۰ حدود ۲۵ میلیارد دلار قاچاق ورودی داشتیم که با تمهیدات درست نظام، قاچاق ورودی به ۱۲.۵ دلار رسید اما بعد از تحریم‌ها و تشدید آن در سال ۹۷ بحث قاچاق معکوس به وجود آمد که حدود ۵.۵ میلیارد دلار است، بنابراین میزان قاچاق ورودی و خروجی کشور به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

?مویدی خرم آبادی با اشاره به واردات پوشاک قاچاق به کشور گفت: در مورد پوشاک در سال‌های گذشته به واردات به صورت نسبی وابستگی داشتیم اما در چند سال گذشته تولید پوشاک کشور به سطحی رسیده که صادرات باعث افتخار است و این موضوع نشان می‌دهد که در مهار ورود پوشاک توفیقات قابل توجهی داشته‌ایم و در زمینه تولید بنگاه‌ها تلاش‌های مضاعفی شده است.

?وی اظهار داشت: در گذشته نزدیک به ۲.۵ تا ۳ میلیارد دلار واردات پوشاک قاچاق داشتیم اما اکنون به کمتر از یک میلیارد دلار واردات پوشاک قاچاق رسیده است.

?رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به طرح ساماندهی تجارت مرزی افزود: این طرح اخیراً تصویب شده و در آینده نزدیک آئین‌نامه آن ابلاغ می‌شود و به این ترتیب در جنوب کشور دیگر چیزی به نام قاچاق با اشکالی که در گذشته داشتیم، دیگر نخواهیم داشت و بر اساس نیاز کشور واردات انجام می‌شود و حاصل آن هم به نفع مرزنشینان و ملوانان در نظر گرفته شده و صفر تا صد در اختیار مرزنشینان است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*